Jeles nap: augusztus 6.
Az e napra szóló népi bölcsesség, hiedelem illetve jóslat.
Az Úr színeváltozása
A szőlőknek tarkulása.
A jeles napokról
A weboldal ezen része a naptári rendben január 1-jétől december 31-ig ad áttekintést a magyar paraszti élet jeles napjaihoz és ünnepeihez fűződő népszokásokról és hiedelmekről. A jeles napok általában valamilyen szent vagy Jézus életének hagyományosan kialakított ünnepeihez kapcsolódnak, de most nem a vallási, hanem a néphit- és szokásbeli vonatkozásai olvashatóak itt. Az évnek azokat a napjait mutatjuk be, melyek országosan vagy a magyar nyelvterület egyes részein az utóbbi másfél évszázadban valamilyen szempontból jelentősek voltak.
A szokások gyakorlásának többnyire kettős célja volt: egyrészt a földművelés és állattartás sikerét, az ember vagy emberi közösség egészségét és személyes boldogulását kívánta biztosítani, másrészt az adott ünnepre történő periodikus megemlékezést biztosította. Sok esetben a keresztény ünnep szinte csak ürügyül szolgált (pl. lucázás), máskor a népszokás szorosan kapcsolódott hozzá (pl. betlehemezés).
A szokás- és hiedelemcselekmények hagyományosan kialakított gesztusok és rítusok, melyekhez többnyire szöveg is járul, a kimondott szó varázserejébe vetett hit alapján.